Hae

5.2 Kodin ja koulun välinen yhteistyö

Hämeenlinna
Ei kuntakohtaista sisältöä

Perusopetuslain mukaan opetuksessa tulee olla yhteistyössä kotien kanssa. Yhteistyöllä tuetaan kasvatuksen ja opetuksen järjestämistä. Yhteistyö edistää oppilaiden tervettä kasvua ja kehitystä. Huoltajien osallisuus sekä mahdollisuus olla mukana koulutyössä ja sen kehittämisessä on keskeinen osa koulun toimintakulttuuria. Vastuu kodin ja koulun yhteistyön edellytysten kehittämisestä on opetuksen järjestäjällä. Yhteistyön onnistumiseksi tarvitaan koulun henkilöstön aloitteellisuutta ja henkilökohtaista vuorovaikutusta huoltajien kanssa sekä muutoin monipuolista viestintää. Kodin ja koulun yhteistyötä toteutetaan sekä yhteisö-­ että yksilötasolla. Voidakseen huolehtia kasvatustehtävästään huoltajan tulee saada tietoa lapsensa oppimisen ja kasvun edistymisestä sekä mahdollisista poissaoloista. Lisäksi huoltajan kanssa keskustellaan opetuksen järjestämisen keskeisistä asioista, kuten opetussuunnitelmasta, oppimisen tavoitteista, oppimisympäristöistä ja työtavoista, oppimisen tuesta ja opiskeluhuollosta, arvioinnista ja todistuksista sekä opiskeluun liittyvistä valinnoista ja lukuvuoden erilaisista tapahtumista. Kannustavat ja oppilaan oppimista ja kehitystä myönteisesti kuvaavat viestit ovat tärkeitä. 

Koulukohtaiseen osioon koulu kuvaa kodin ja koulun yhteistyön tapoja.

Koulu
Ei lisäyksiä

Kodin ja koulun yhteistyö

Oppilaan kasvua ja oppimista tuetaan yhteistyössä kodin kanssa. Tuemme ja kunnioitamme kotien kasvatustyötä. Yhteistyössä kotien kanssa korostamme avoimuutta ja luottamusta. Tarkastelemme ja kehitämme toimintaamme oppilailta, perheiltä ja yhteistyökumppaneilta saamamme palautteen perusteella. Pyrimme osallistamaan vanhemmat osaksi koulun arkea. Koulun vanhempainyhdistystoiminta on aktiivista. Koululla on vahva vanhempien tuki.

Myllymäessä toteutetaan yhteiskasvattajuutta, jossa kaikki koulun aikuiset kantavat vastuuta jokaisesta oppilaasta. Samalla oppilaat oppivat tuntemaan kaikki koulumme aikuiset. Tämä lisää oppilaiden kokemaa turvallisuudentunnetta ja on merkittävä pienen koulumme etu. Pedagogiset järjestelyt kuten yhteisopettajuus, opettajien opettamat tunnit muille kuin omalle ryhmälle, valinnaisaineryhmät sekä rinnakkaisluokkayhteistyö lisäävät osaltaan tuntemusta toisistamme ja kasvattaa näin myös yhteenkuuluvuuden tunnetta. Luokka-asteiden 3-6 valinnaisaineet toteutetaan yhteisinä ryhminä, jolloin eri luokka-asteiden oppilaat tutustuvat paremmin toisiinsa.  

Koulumummit ja -vaarit tukevat yhteisöllisyyttä ja turvallisuudentunnetta välittävinä aikuisina.

Vanhempainyhdistys

Koulussamme toimii aktiivinen vanhempainyhdistys

Myllymäen koulun vanhempainyhdistyksen toimintaan voivat osallistua kaikki vanhemmat, joilla on lapsia Myllymäen koulussa.

Yhdistyksen hallituksen kokoukset ovat vanhemmille avoimia. Yhdistys toimii kodin ja koulun yhteistyön ylläpitäjänä ja kehittäjänä. Vanhempainyhdistys on osallistunut aktiivisesti ja onnistuneesti vaikuttamiseen koulun säilymisen puolesta.

Vanhempainyhdistys on viime vuosina mm. jakanut luokille retkiavustuksia, hankkinut välituntiliikuntavälineitä, kirjoja ja todistuskansioita, järjestänyt tarjoiluja koulun tapahtumiin ja juhliin, pitänyt oppilaille ystävänpäivän discot, jakanut keväällä stipendejä sekä kukittanut yläkouluun siirtyvät oppilaat.

Koulumummit- ja vaarit

Koulumummi- ja vaaritoiminnassa on lukuvuonna 2025-2026 neljä koulumummia. Heille on nimetty omat luokat. Koulumummit ja -vaarit osallistuvat myös muiden luokkien toimintaan tarvittaessa.

Koulumummien tehtäviin kuuluvat arjen pienet kohtaamiset; kuunteleminen ja keskusteleminen yksittäisten oppilaiden kanssa. Vastuu opetustilanteissa on aina luokanopettajalla.

Toiminta koulun arjessa:

  • Auttaa oppilaita arkitilanteissa ja siirtymätilanteissa esimerkiksi naulakolla ja ruokailussa. 
  • Auttaa ja muistuttaa sääntöjen noudattamisessa.
  • Ohjata tehtävissä, olla luokassa oppilaiden apuna.
  • Auttaa tehtävien tarkistamisessa.
  • Luetuttaa yksittäisiä oppilaita tai pieniä ryhmiä.
  • Olla mukana välitunneilla oppilaiden kanssa
  • Koulumummit ja -vaarit ovat mukana koulun juhlissa ja tapahtumissa kunniavieraina. 

Miten koulumummiksi tai -vaariksi pääsee Myllymäen kouluun?

  • Koulumummi, -vaari, oppilaan huoltaja tai koulun opettaja voi suositella sopivaa henkilöä tehtävään.
  • Haastattelussa ovat mukana koulun rehtori ja vastuuopettaja.

Uusille koulumummeille ja – vaareille järjestetään koulun puolesta perehdytys. 

Lukumummi

Myllymäen koululla on MLL:n Lukumummi. Hän käy lukemassa pääsääntöisesti S2-oppilaiden kanssa kerran viikossa. Kahdenkeskisillä lukutuokioilla luetaan kirjaa ja keskustellaan luetusta monipuolisesti

Lukukoira

Myllymäen koululla käy viikottain lukukoira kuuntelemassa lasten lukemista.