Opiskeluhuolto
Koulumme opiskeluhuolto koostuu koko koulun opetushenkilöstöstä ja Oma Hämeen terveydenhuollon henkilöstöstä. Opiskeluhuollon yhteistyö on säännöllistä ja aktiivista viikoittain tapahtuvaa toimintaa. Varsinaisen opiskeluhuoltotiimin jäseniä ovat koulun puolelta rehtori Jussi Lempinen, vararehtori Vesa Koskinen ja laaja-alainen erityisopettaja Noora Tiitta. Opiskeluhuollon edustajat ovat terveydenhoitaja Sanna Majaniemi, kuraattori Laura Heinonen ja psykologi Heikki Mannila.
Opiskeluhuoltotyötä tehdään yksilöllisenä opiskeluhuoltotyönä ja myös yhteisöllisenä opiskeluhuoltotyönä. Yksilöllinen opiskeluhuoltotyö tapahtuu säännöllisemmin ja ryhmä kokoontuu käsittelemään yksilöllisiä opiskeluhuoltotapauksia torstaisin lähes viikoittain. Yhteisöllisiä tapaamisia on muutamia kertoja (2-3) lukuvuodessa. Tämän lukuvuoden yhteisenä teemana yhteisöllisessä opiskeluhuoltotyössä on kehittää koulun tasolla kiusaamisen vastaista työtä ja yhteistä hyvinvointia.
Koulun turvallisuusasioista vastaavat Jussi Lempinen ja Vesa Koskinen.
- turvallisuussuunnitelma on päivitetty ja tarkistettu syyskuussa 2025
- pelastautumisharjoitus ulos ja sisään on pidetty syyskuussa-lolkakuussa 2025
- riskienkartoitusraportti on päivitetty 24.10.2024
KiVa-koulu (vastuuhenkilö Noora Tiitta ja Jussi Lempinen)
- Kiva Koulu -tunnit 1. ja 4. luokille.
- Kiusaamisten selvittäminen Kiva-tiimin avulla
Kummioppilastoiminta
- Koulumme 4. - 6.- luokkalaisilla on nimetty kummioppilaat. Kummiyhteistyöllä tuetaan pienempien oppilaiden kouluarkea.
- Tavoitteena on kuukausittainen yhteistyö. Yhteistyön muotoja:
- neljäsluokkalaisten lukutunnit eskareille
- kummipaja keväällä (4.lk:n oppilaat järjestävät eskarilaisille)
- liikuntatuntien avustaminen
- yhteisen ajan viettäminen
- välituntikaveri
- yhteiset laulu-, askartelu- ja lukuhetket
Yhteiset käytänteet
- Olemme jo usean vuoden ajan keränneet kansiota yhteisistä käytänteistä, jotka tukevat opettajien kasvatustyötä, selkeyttävät koulun arkea, luovat raamit hyvinvoinnille ja yhteisille sopimuksille sekä toimivat uuden henkilöstön/ sijaisten tukena. Kansion täydentäminen/ muutosten tekeminen on pysyvänä kohtana ys-kokouksissa.
Kasvatuskeskustelut ja kurinpidolliset käytänteet
- Rengon koulussa noudatetaan valtakunnallisen ja paikallisen opetussuunnitelman mukaisia käytänteitä kasvatuskeskusteluissa ja kurinpidollisissa käytänteissä, jotka kirjataan aina Wilmaan. Oppilasta ohjaava kasvatuksellinen keskustelu on osa koulun arkea. Arjen kasvatustyö kuuluu kaikille koulun aikuisille ja heillä on tehtävänsä mukainen vastuu oppilaan kasvun ohjaamisesta. Varsinaisten kasvatuskeskustelujen sekä kurinpidollisten keinojen käytöstä vastaavat aina opetushenkilöstön jäsenet.
- Kasvatuskeskustelu on ensisijainen keino puuttua oppilaan häiritsevään ja epäasiallisen käyttäytymiseen.
- Kasvatuskeskustelu käydään, jos oppilas toistuvasti häiritsee opetusta, rikkoo koulun järjestystä, menettelee vilpillisesti tai kohtelee muita epäkunnioittavasti.
- Kasvatuskeskustelusta vastaa tilanteen kohdannut opettaja. Keskustelu voidaan järjestää kerralla tai useammassa osassa koulupäivän aikana tai sen ulkopuolella. Keskustelu järjestetään mahdollisimman pian tapahtuneen jälkeen.
- Kasvatuskeskustelussa yksilöidään toimenpiteeseen johtanut teko tai laiminlyönti yhdessä oppilaan kanssa. Huoltajalle ilmoitetaan aina kasvatuskeskustelusta ja huoltajalle tulee varata mahdollisuus osallistua keskusteluun, mikäli se katsotaan tarpeelliseksi.
- Kasvatuskeskustelu kirjataan Wilmaan; lomakkeelle yksilöidään toimenpiteeseen johtanut käyttäytyminen, selvitetään käyttäytymisen syyt ja seuraukset sekä toimenpiteet asian korjaamiseksi ja käyttäytymisen parantamiseksi.
- Kurinpidollisissa keinoissa noudatetaan perusopetuslain 36§:ää. Oppilaaseen kohdistetut kurinpitotoimet kirjataan Wilmaan.
- Jatkotoimenpiteenä voidaan tarvittaessa hakea oppilaalle tukea oppilashuollon työntekijöiltä, Hämeenlinna kaupungin nuorisotyöltä, tai Ankkuri-tiimiltä.
- Perusopetuslain 36§:n mukaan oppilas, joka häiritsee opetusta tai muuten rikkoo koulun järjestystä taikka menettelee vilpillisesti, voidaan määrätä jälki-istuntoon enintään kahdeksi tunniksi. Jälki-istunnosta ilmoitetaan huoltajille etukäteen kirjallisesti.
RENGON KOULUN JÄRJESTYSSÄÄNNÖT 1.8.2025 alkaen toistaiseksi
SÄÄNNÖT OVAT VOIMASSA
koulupäivän aikana, kerhoissa, odotustunneilla, juhlissa, opintoretkillä, leirikoulussa ja muissa koulun järjestämissä tilaisuuksissa, koulumatkoilla sekä iltapäivätoiminnassa.
PÄIVITTÄISEN TYÖSKENTELYN ERI TILANTEET
KOULUMATKAT
-
Saavun koululle lukujärjestykseni mukaisesti. Pidän huolta, että ehdin oppitunnille myöhästymättä. Koulun loputtua siirryn ohjattuun toimintaan (IP-kerho, tukiopetus, kyyditysten odotus, kerhot tms.) tai poistun koulun alueelta.
TYÖSKENTELYN SUJUVUUS
-
Matkapuhelimien ja muiden mobiililaitteiden käyttö on kielletty kouluaikana ilman opettajan lupaa, mukaan lukien välitunnit, siirtymät, ruokailu, opintoretket ja koulun juhlat. Matkapuhelin pidetään koululaukussa tai niille määritellyssä laatikossa äänettömänä siten, että se ei aiheuta häiriötä. Toisten oppilaiden ja henkilökunnan kuvaaminen ilman lupaa on ehdottomasti kielletty. Oppilaalle mahdollistetaan laitteen välttämätön käyttö perustellusta syystä. Koulu ei ole vastuussa oppilaiden matkapuhelimista.
VÄLITUNNIT
RUOKAILU
SEURAAMUKSET
-
Perusopetuslain 36 d §:n mukaan rehtorilla tai koulun opettajalla on yhdessä tai erikseen oikeus työpäivän aikana ottaa haltuunsa oppilaalta kielletty esine tai aine tai sellainen esine tai aine, jolla oppilas häiritsee opetusta tai oppimista. Puhelin tai muu mobiililaite katsotaan perusopetuslain tarkoittamaksi häiritseväksi esineeksi, jos oppilas häiritsee sillä omaa tai toisen oppilaan oppimista tai opettajan opettamista.
Niissä asioissa, mistä ei erikseen näissä järjestyssäännöissä mainita, noudatetaan yleisiä peruskoulua koskevia määräyksiä ja opettajien antamia ohjeita.
Kaikki koulussa työskentelevät aikuiset (opettajat, kouluohjaajat, iltapäiväkerhon, ohjaajat, keittiöhenkilökunta, siistijät ja talonmies) ovat koulun kasvattajia ja heidän antamiaan ohjeita tulee noudattaa.
Aamu- ja iltapäivätoiminta
Iltapäiväkerho
- Koulussamme toimii Pilke Päiväkodit ry:n järjestämä iltapäivätoiminta, jossa vastuuvetäjänä toimii Anna-Maija Pajanen
- Iltapäivätoimintaa on arkipäivisin klo 11.45–17.00. Osallistujia iltapäivätoiminnassa on lukuvuoden aikana n. 15.
- Koulu ei ole vastuussa iltapäivätoiminnasta, vaan se on Pilke Päiväkodit ry:n järjestämää.
Rengon koulukohtainen oppilashuoltoryhmän kokoonpano lv. 2025-2026 ja sen työsuunnitelma
- Yhteisöllisen oppilashuoltoryhmän kokoonpano:
- Rehtori Jussi Lempinen
- Vararehtori Vesa Koskinen
- Laaja-alainen erityisopettaja Noora Tiitta
- Terveydenhoitaja Sanna Majaniemi
- Koulukuraattori Laura Heinonen
- Psykologi Heikki Mannila
- Oppilaskunnan edustaja
- Henkilökunnan edustaja tarvittaessa
- Vanhempainyhdistyksen ja huoltajien edustaja
Työsuunnitelma:
-
- Yhteisöllisen oppilashuollon toteuttaminen kouluterveyskyselyn tuloksia huomioiden
- Yhteisöllisessä oppilashuollossa tavoitteenamme on vahvistaa oppilaiden ja aikuisten hyvinvointia ja kehittää koulun kiusaamisen vastaista työtä.
- Opiskeluhuollon toiminnasta ja palveluista tiedottaminen
- Kiusaamiskyselyn järjestäminen
- Ryhmä kokoontuu vähintään 2–3 kertaa lukuvuoden aikana.
- Kiinteää yhteistyötä tehdään arjen tasolla niin oppilaskunnan hallituksen kuin vanhempainyhdistyksenkin kanssa. Asioita käsitellään edelleen opettajakunnan kanssa tarvittaessa YT-kokouksessa.
- Tarvittaessa koulukohtaiseen opiskeluhuoltoryhmään kutsutaan myös muita työntekijöitä, joiden kanssa yhteistyötä suunnitellaan (esim. lasten- ja nuorten palvelut, sosiaali- ja perhetyö, ravitsemus- ja ruokahuolto tai vanhempainyhdistyksen edustaja.)
- Rengossa yhteisöllisen opiskeluhuollon painopistealuetta siirretään mahdollisimman paljon ennalta ehkäisevään työhön. Lisäksi kiinnitetään erityistä huomiota syrjäytymisen ehkäisyyn ja oppilaan kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin. Lisäksi yhteisöllinen opiskeluhuolto keskittyy kiusaamisen ehkäisemiseen tekemällä vuosittaisen kiusaamiskyselyn ja suunnittelemalla ja toteuttamalla sieltä mahdollisesti nousevia asioita. Palveluista ja toiminnasta tiedotetaan kaupungin linjan mukaisesti myös oppilaiden huoltajia. Yksilökohtaisen opiskeluhuollon kokoukseen luokanopettaja kutsuu huoltajat ja laaja-alainen erityisopettaja puolestaan muut tarvittavat asiantuntijatahot. Mikäli rehtori on mukana kokouksessa, hän toimii puheenjohtajana, muussa tapauksessa luokanopettaja. Opiskeluhuoltopalaverit voidaan pitää lähipalavereina tai TEAMS-palavereina.
Tavoitteenamme on kasvattaa lasta kantamaan ikätasolle kuuluvaa vastuuta omasta elämästään ja käyttäytymisestään. Teeman alla käsitellään seuraavia osa-alueita:
- arjen taidot – vuorokauden tärkeät asiat (nukkuminen, syöminen, ulkoilu, liikunta) – terveydenhoitaja
- ikätasoisen käyttäytymisen merkitys elämässä sekä tunnetaitojen ja sosiaalisten taitojen kehittäminen – psykologi
- netti- ja ruutuaika ja häiriökäyttäytymisen vaarat – Ankkuri / poliisi
- opiskelutaidot – erityisopettaja
- Meillä Rengossa (ryhmäytyminen, yhteisöllisyys, me henki, kaveritaidot) – rehtori
- Tämän lisäksi luokilla 1 ja 4 pidetään Kiva-koulu -ohjelman mukaiset tunnit.
- Kaikilla luokka-asteilla käytössä "Hyvän mielen taitomerkki", jota suoritetaan kolmen viikon välein luokissa pääsääntöisesti opettajien johdolla.
Opiskeluhuolto
Koulumme opiskeluhuolto koostuu koko koulun opetushenkilöstöstä ja Oma Hämeen terveydenhuollon henkilöstöstä. Opiskeluhuollon yhteistyö on säännöllistä ja aktiivista viikoittain tapahtuvaa toimintaa. Varsinaisen opiskeluhuoltotiimin jäseniä ovat koulun puolelta rehtori Jussi Lempinen, vararehtori Vesa Koskinen ja laaja-alainen erityisopettaja Noora Tiitta. Opiskeluhuollon edustajat ovat terveydenhoitaja Sanna Majaniemi, kuraattori Laura Heinonen ja psykologi Heikki Mannila.
Opiskeluhuoltotyötä tehdään yksilöllisenä opiskeluhuoltotyönä ja myös yhteisöllisenä opiskeluhuoltotyönä. Yksilöllinen opiskeluhuoltotyö tapahtuu säännöllisemmin ja ryhmä kokoontuu käsittelemään yksilöllisiä opiskeluhuoltotapauksia torstaisin lähes viikoittain. Yhteisöllisiä tapaamisia on muutamia kertoja (2-3) lukuvuodessa. Tämän lukuvuoden yhteisenä teemana yhteisöllisessä opiskeluhuoltotyössä on kehittää koulun tasolla kiusaamisen vastaista työtä ja yhteistä hyvinvointia.
Koulun turvallisuusasioista vastaavat Jussi Lempinen ja Vesa Koskinen.
- turvallisuussuunnitelma on päivitetty ja tarkistettu syyskuussa 2025
- pelastautumisharjoitus ulos ja sisään on pidetty syyskuussa-lolkakuussa 2025
- riskienkartoitusraportti on päivitetty 24.10.2024
KiVa-koulu (vastuuhenkilö Noora Tiitta ja Jussi Lempinen)
- Kiva Koulu -tunnit 1. ja 4. luokille.
- Kiusaamisten selvittäminen Kiva-tiimin avulla
Kummioppilastoiminta
- Koulumme 4. - 6.- luokkalaisilla on nimetty kummioppilaat. Kummiyhteistyöllä tuetaan pienempien oppilaiden kouluarkea.
- Tavoitteena on kuukausittainen yhteistyö. Yhteistyön muotoja:
- neljäsluokkalaisten lukutunnit eskareille
- kummipaja keväällä (4.lk:n oppilaat järjestävät eskarilaisille)
- liikuntatuntien avustaminen
- yhteisen ajan viettäminen
- välituntikaveri
- yhteiset laulu-, askartelu- ja lukuhetket
Yhteiset käytänteet
- Olemme jo usean vuoden ajan keränneet kansiota yhteisistä käytänteistä, jotka tukevat opettajien kasvatustyötä, selkeyttävät koulun arkea, luovat raamit hyvinvoinnille ja yhteisille sopimuksille sekä toimivat uuden henkilöstön/ sijaisten tukena. Kansion täydentäminen/ muutosten tekeminen on pysyvänä kohtana ys-kokouksissa.
Kasvatuskeskustelut ja kurinpidolliset käytänteet
- Rengon koulussa noudatetaan valtakunnallisen ja paikallisen opetussuunnitelman mukaisia käytänteitä kasvatuskeskusteluissa ja kurinpidollisissa käytänteissä, jotka kirjataan aina Wilmaan. Oppilasta ohjaava kasvatuksellinen keskustelu on osa koulun arkea. Arjen kasvatustyö kuuluu kaikille koulun aikuisille ja heillä on tehtävänsä mukainen vastuu oppilaan kasvun ohjaamisesta. Varsinaisten kasvatuskeskustelujen sekä kurinpidollisten keinojen käytöstä vastaavat aina opetushenkilöstön jäsenet.
- Kasvatuskeskustelu on ensisijainen keino puuttua oppilaan häiritsevään ja epäasiallisen käyttäytymiseen.
- Kasvatuskeskustelu käydään, jos oppilas toistuvasti häiritsee opetusta, rikkoo koulun järjestystä, menettelee vilpillisesti tai kohtelee muita epäkunnioittavasti.
- Kasvatuskeskustelusta vastaa tilanteen kohdannut opettaja. Keskustelu voidaan järjestää kerralla tai useammassa osassa koulupäivän aikana tai sen ulkopuolella. Keskustelu järjestetään mahdollisimman pian tapahtuneen jälkeen.
- Kasvatuskeskustelussa yksilöidään toimenpiteeseen johtanut teko tai laiminlyönti yhdessä oppilaan kanssa. Huoltajalle ilmoitetaan aina kasvatuskeskustelusta ja huoltajalle tulee varata mahdollisuus osallistua keskusteluun, mikäli se katsotaan tarpeelliseksi.
- Kasvatuskeskustelu kirjataan Wilmaan; lomakkeelle yksilöidään toimenpiteeseen johtanut käyttäytyminen, selvitetään käyttäytymisen syyt ja seuraukset sekä toimenpiteet asian korjaamiseksi ja käyttäytymisen parantamiseksi.
- Kurinpidollisissa keinoissa noudatetaan perusopetuslain 36§:ää. Oppilaaseen kohdistetut kurinpitotoimet kirjataan Wilmaan.
- Jatkotoimenpiteenä voidaan tarvittaessa hakea oppilaalle tukea oppilashuollon työntekijöiltä, Hämeenlinna kaupungin nuorisotyöltä, tai Ankkuri-tiimiltä.
- Perusopetuslain 36§:n mukaan oppilas, joka häiritsee opetusta tai muuten rikkoo koulun järjestystä taikka menettelee vilpillisesti, voidaan määrätä jälki-istuntoon enintään kahdeksi tunniksi. Jälki-istunnosta ilmoitetaan huoltajille etukäteen kirjallisesti.
RENGON KOULUN JÄRJESTYSSÄÄNNÖT 1.8.2025 alkaen toistaiseksi
SÄÄNNÖT OVAT VOIMASSA
koulupäivän aikana, kerhoissa, odotustunneilla, juhlissa, opintoretkillä, leirikoulussa ja muissa koulun järjestämissä tilaisuuksissa, koulumatkoilla sekä iltapäivätoiminnassa.
PÄIVITTÄISEN TYÖSKENTELYN ERI TILANTEET
KOULUMATKAT
-
Saavun koululle lukujärjestykseni mukaisesti. Pidän huolta, että ehdin oppitunnille myöhästymättä. Koulun loputtua siirryn ohjattuun toimintaan (IP-kerho, tukiopetus, kyyditysten odotus, kerhot tms.) tai poistun koulun alueelta.
TYÖSKENTELYN SUJUVUUS
-
Matkapuhelimien ja muiden mobiililaitteiden käyttö on kielletty kouluaikana ilman opettajan lupaa, mukaan lukien välitunnit, siirtymät, ruokailu, opintoretket ja koulun juhlat. Matkapuhelin pidetään koululaukussa tai niille määritellyssä laatikossa äänettömänä siten, että se ei aiheuta häiriötä. Toisten oppilaiden ja henkilökunnan kuvaaminen ilman lupaa on ehdottomasti kielletty. Oppilaalle mahdollistetaan laitteen välttämätön käyttö perustellusta syystä. Koulu ei ole vastuussa oppilaiden matkapuhelimista.
VÄLITUNNIT
RUOKAILU
SEURAAMUKSET
-
Perusopetuslain 36 d §:n mukaan rehtorilla tai koulun opettajalla on yhdessä tai erikseen oikeus työpäivän aikana ottaa haltuunsa oppilaalta kielletty esine tai aine tai sellainen esine tai aine, jolla oppilas häiritsee opetusta tai oppimista. Puhelin tai muu mobiililaite katsotaan perusopetuslain tarkoittamaksi häiritseväksi esineeksi, jos oppilas häiritsee sillä omaa tai toisen oppilaan oppimista tai opettajan opettamista.
Niissä asioissa, mistä ei erikseen näissä järjestyssäännöissä mainita, noudatetaan yleisiä peruskoulua koskevia määräyksiä ja opettajien antamia ohjeita.
Kaikki koulussa työskentelevät aikuiset (opettajat, kouluohjaajat, iltapäiväkerhon, ohjaajat, keittiöhenkilökunta, siistijät ja talonmies) ovat koulun kasvattajia ja heidän antamiaan ohjeita tulee noudattaa.
Aamu- ja iltapäivätoiminta
Iltapäiväkerho
- Koulussamme toimii Pilke Päiväkodit ry:n järjestämä iltapäivätoiminta, jossa vastuuvetäjänä toimii Anna-Maija Pajanen
- Iltapäivätoimintaa on arkipäivisin klo 11.45–17.00. Osallistujia iltapäivätoiminnassa on lukuvuoden aikana n. 15.
- Koulu ei ole vastuussa iltapäivätoiminnasta, vaan se on Pilke Päiväkodit ry:n järjestämää.
Rengon koulukohtainen oppilashuoltoryhmän kokoonpano lv. 2025-2026 ja sen työsuunnitelma
- Yhteisöllisen oppilashuoltoryhmän kokoonpano:
- Rehtori Jussi Lempinen
- Vararehtori Vesa Koskinen
- Laaja-alainen erityisopettaja Noora Tiitta
- Terveydenhoitaja Sanna Majaniemi
- Koulukuraattori Laura Heinonen
- Psykologi Heikki Mannila
- Oppilaskunnan edustaja
- Henkilökunnan edustaja tarvittaessa
- Vanhempainyhdistyksen ja huoltajien edustaja
Työsuunnitelma:
-
- Yhteisöllisen oppilashuollon toteuttaminen kouluterveyskyselyn tuloksia huomioiden
- Yhteisöllisessä oppilashuollossa tavoitteenamme on vahvistaa oppilaiden ja aikuisten hyvinvointia ja kehittää koulun kiusaamisen vastaista työtä.
- Opiskeluhuollon toiminnasta ja palveluista tiedottaminen
- Kiusaamiskyselyn järjestäminen
- Ryhmä kokoontuu vähintään 2–3 kertaa lukuvuoden aikana.
- Kiinteää yhteistyötä tehdään arjen tasolla niin oppilaskunnan hallituksen kuin vanhempainyhdistyksenkin kanssa. Asioita käsitellään edelleen opettajakunnan kanssa tarvittaessa YT-kokouksessa.
- Tarvittaessa koulukohtaiseen opiskeluhuoltoryhmään kutsutaan myös muita työntekijöitä, joiden kanssa yhteistyötä suunnitellaan (esim. lasten- ja nuorten palvelut, sosiaali- ja perhetyö, ravitsemus- ja ruokahuolto tai vanhempainyhdistyksen edustaja.)
- Rengossa yhteisöllisen opiskeluhuollon painopistealuetta siirretään mahdollisimman paljon ennalta ehkäisevään työhön. Lisäksi kiinnitetään erityistä huomiota syrjäytymisen ehkäisyyn ja oppilaan kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin. Lisäksi yhteisöllinen opiskeluhuolto keskittyy kiusaamisen ehkäisemiseen tekemällä vuosittaisen kiusaamiskyselyn ja suunnittelemalla ja toteuttamalla sieltä mahdollisesti nousevia asioita. Palveluista ja toiminnasta tiedotetaan kaupungin linjan mukaisesti myös oppilaiden huoltajia. Yksilökohtaisen opiskeluhuollon kokoukseen luokanopettaja kutsuu huoltajat ja laaja-alainen erityisopettaja puolestaan muut tarvittavat asiantuntijatahot. Mikäli rehtori on mukana kokouksessa, hän toimii puheenjohtajana, muussa tapauksessa luokanopettaja. Opiskeluhuoltopalaverit voidaan pitää lähipalavereina tai TEAMS-palavereina.
Tavoitteenamme on kasvattaa lasta kantamaan ikätasolle kuuluvaa vastuuta omasta elämästään ja käyttäytymisestään. Teeman alla käsitellään seuraavia osa-alueita:
- arjen taidot – vuorokauden tärkeät asiat (nukkuminen, syöminen, ulkoilu, liikunta) – terveydenhoitaja
- ikätasoisen käyttäytymisen merkitys elämässä sekä tunnetaitojen ja sosiaalisten taitojen kehittäminen – psykologi
- netti- ja ruutuaika ja häiriökäyttäytymisen vaarat – Ankkuri / poliisi
- opiskelutaidot – erityisopettaja
- Meillä Rengossa (ryhmäytyminen, yhteisöllisyys, me henki, kaveritaidot) – rehtori
- Tämän lisäksi luokilla 1 ja 4 pidetään Kiva-koulu -ohjelman mukaiset tunnit.
- Kaikilla luokka-asteilla käytössä "Hyvän mielen taitomerkki", jota suoritetaan kolmen viikon välein luokissa pääsääntöisesti opettajien johdolla.