Hae

7.2. Ryhmäkohtaiset tukimuodot

Hämeenlinna
Ei kuntakohtaista sisältöä

Hämeenlinnassa ryhmäkohtaisia tukimuotoja toteutetaan joustavasti opetusryhmän tuen tarpeet huomioiden jokaisen opettajan opetuksessa, jokaisessa opetusryhmässä. Opetuksen järjestäjä huolehtii opettajien riittävästä osaamisesta toteuttaa monipuolisia ryhmätuen keinoja opetuksessaan. Jokainen opettaja suunnittelee ja ennakoi jokaista opettamaansa ryhmää ajatellen käyttämänsä pedagogiset tukimuodot, hyödyntäen kaupungin intrasta löytyvää pedagogisten tukitoimien tsekkauslistaa.  

Opetusryhmiä opettavat opettajat suunnittelevat yhdessä ryhmäkohtaisia tukikeinoja opetusryhmilleen. Suunnittelutyöhön varataan yhteissuunnittelutyöaikaa. Koulun rehtori vastaa siitä, että lain edellyttämiin ryhmäkohtaisiin tuen keinoihin varataan vuosittain aikaa koulun tuntikehyksessä ja sen kohdentumista arvioidaan ja muokataan tuen tarpeen muuttuessa. Yleiseen tukiopetukseen, opetuskielen tukiopetukseen, erityisopettajan antamaan opetukseen muun opetuksen yhteydessä tai pienemmissä opetusryhmissä sekä jakotunteihin varataan resurssia koulun tuntikehyksessä. Resurssin kohdentumista arvioidaan ja tarvittaessa kohdennetaan uudelleen lukuvuoden aikana. 

Luokanopettaja/ -valvoja, koulun rehtori/ apulaisrehtori ja erityisopettaja käyvät lukuvuoden aikana vähintään kerran arvioivan keskustelun opetusryhmien ryhmäkohtaisen tuen toteutumisesta ja riittävyydestä.  

Yhteisopettajuus 

Hämeenlinnan kaupungissa yhteisopettajuutta toteutetaan erityisluokan ja yleisopetuksen luokan, kahden tai useamman erityisluokan sekä kahden tai useamman yleisopetuksen luokan välisenä yhteisopettajuutena. Koulut kuvaavat omat toimintamallinsa koulukohtaisessa lukuvuosisuunnitelmassaan (TOKE). 

Yhteisopettajuutta toteutetaan oppilaslähtöisesti koulun ja tilojen mahdollisuuksien mukaan, mm. samanaikaisopettajuutena. Oppilaiden joustava ryhmittely helpottaa tehokkaan ryhmäkohtaisen tuen toteuttamista.  

 

Koulu kuvaa koulukohtaiseen osioon koulunsä järjestelyt ryhmäkohtaisista tukimuodoista sekä yhteis- ja samanaikaisopettajuuden järjestelyistä.

Koulu
Ei lisäyksiä

7.2. Ryhmäkohtaiset tukimuodot

 

1. Ryhmäkohtaisen tuen suunnittelu ja toteutus

Jukolan koulussa ryhmäkohtaisia tukimuotoja toteutetaan joustavasti jokaisen opettajan opetuksessa, jokaisessa opetusryhmässä. Opettajat suunnittelevat ja ennakoivat pedagogiset tukimuodot ryhmän tarpeiden mukaan. Suunnittelussa hyödynnetään Hämeenlinnan kaupungin intrasta löytyvää pedagogisten tukitoimien tsekkauslistaa, joka tukee opettajaa monipuolisten tukikeinojen valinnassa. Ryhmän tuntemus, ryhmäytyminen, ja oppilaiden kuulluksi tuleminen ovat keskeisiä tuen suunnittelussa ja toteutuksessa.

Esimerkkejä:

  • Opettaja käyttää visuaalisia tukia, selkokieltä ja konkreettisia esimerkkejä opetuksessa.
  • Oppilaille tarjotaan vaihtoehtoisia tapoja osoittaa osaamistaan.
  • Oppitunneilla hyödynnetään pienryhmätyöskentelyä ja eriytettyjä tehtäviä.
  • Tukiopetusta järjestetään yleisenä tukena sekä opetettavan kielen tukemiseksi, huomioiden kielitietoisen opetuksen periaatteet.
  • Kouluohjaajat tukevat oppilaita oppitunneilla yksilöllisesti ja ryhmän toiminnan sujuvuutta edistäen

2. Yhteissuunnittelu ja resurssien kohdentaminen

Opetusryhmiä opettavat opettajat suunnittelevat yhdessä ryhmäkohtaisia tukikeinoja. Työjärjestyksissä oppiaineita on palkitettu saman luokka-asteen kesken, mikä mahdollistaa joustavaa ryhmittelyä, samanaikaisopettajuutta ja yhteistyötä. Resurssien kohdentumista arvioidaan ja muokataan tuen tarpeen muuttuessa.

Esimerkkejä:

  • Jakotunteja käytetään oppilasryhmien tarpeiden mukaan.
  • Erityisopettaja toimii osana opetusta joko samanaikaisopettajana tai pienryhmässä.
  • Tukiopetusta järjestetään yleisenä tai opetuskielen tukena.
  • Kouluohjaajaresurssia kohdennetaan oppilaiden tuen tarpeiden mukaan.

3. Ryhmäkohtaisen tuen arviointi

Luokanopettaja käy lukuvuoden aikana vähintään kerran yhteisöllisen oppilashuoltoryhmän (OHR) kanssa arvioivan keskustelun opetusryhmän ryhmäkohtaisen tuen toteutumisesta ja riittävyydestä. Keskustelussa tarkastellaan oppilaiden edistymistä, ryhmän toimivuutta ja tukimuotojen vaikuttavuutta. Arvioinnin pohjalta tehdään tarvittavat muutokset tukijärjestelyihin ja dokumentoidaan sovitut toimenpiteet.

4. Yhteisopettajuuden järjestelyt

Koulussa toteutetaan yhteisopettajuutta oppilaslähtöisesti tilojen ja resurssien mahdollistamalla tavalla. Yhteisopettajuus toteutuu erityisluokan ja yleisopetuksen luokan välillä, kahden tai useamman erityisluokan välillä tai kahden tai useamman yleisopetuksen luokan välillä.

Esimerkkejä:

  • Samanaikaisopettajuus: kaksi opettajaa opettaa samaa ryhmää yhdessä.
  • Joustava ryhmittely: oppilaat jaetaan tarpeen mukaan eri ryhmiin eri opettajien johdolla.
  • Erityisopettaja toimii rinnalla tukemassa yksittäisiä oppilaita tai koko ryhmää.